Dış Gebelikte Kanama Nasıl Olur?
20 Temmuz 2024

Dış Gebelikte Kanama Nasıl Olur?


Dış gebelik, döllenen yumurta hücresinin rahim dışında, genellikle fallop tüplerine yerleşmesiyle ortaya çıkar. Embriyo, belirli bir aşamaya kadar büyüdüğünde tüplerde yırtılma ve iç kanama meydana gelebilir. Bu durum erken dönemde tespit edilemezse, kadının hayatını tehdit eden ciddi sonuçlara yol açabilir. Dış gebelikte kanama, erken bir belirti olarak ortaya çıkabilir. Ancak her vakada belirti görülmeyebilir. Bu tür kanamalar, genellikle adet kanamalarından farklıdır. Kanamanın durup yeniden başlaması, renginin açık veya koyu olması gibi özellikler taşır. Ancak çoğu kadın bunu normal adet kanamasıyla karıştırabilir. Dış gebelik, gebeliklerin %1'inde görülmektedir ve gebeliğin ilk trimesterindeki anne ölümlerinin en bilinen nedenlerinden biridir. Bu durum, en çok fallop tüplerinde oluştuğundan, ektopik gebelik denildiğinde tubal gebelik akla gelir.

Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebelikte kadında adet gecikmesi, bulantı ve kusma, gebelik testinin pozitif çıkması, göğüslerde hassasiyet gibi normal gebelik belirtileri ortaya çıkar. Dış gebelik teşhisi yapılmadığında, kadında iç kanama da olabilir. Bu kanama, kadının yaşamını yitirmesine yol açabilir. Bu nedenle dış gebelik, yani ektopik gebelik, çok önemli bir durumdur. Dış gebelik nadiren tüplerin dışında da gelişebilir. Özellikle yumurtalıklar ve rahim ağzı daha fazla görülenler arasındadır. Ancak erken aşamada tespit edilen dış gebelik, kadına zarar vermeden tedavi edilebilir. Bu nedenle dış gebelik kanaması, önemli bir belirti olarak kabul edilir.

Risk Faktörleri

Bazı kadınlar dış gebelik açısından daha fazla risk taşır. Bu nedenle risk grubunda olanların yakından takip edilmesi gerekir. Risk faktörleri şunlardır:

  • Çok eşli cinsel yaşam
  • Önceden ciddi genital enfeksiyon geçirmiş olmak
  • Rahim içi araç (spiral) kullanımı
  • Apandisit ameliyatı gibi karın içi cerrahi girişimler
  • Önceden dış gebelik yaşamış olmak
  • Tüplerden ameliyat geçirip karın içi yapışıklık sorunu bulunanlar
  • Tüplerinde hastalık bulunanlar
  • Kısırlık tedavisi görenler
  • Tüp bebek veya mikro enjeksiyon gibi yöntemler uygulanmış kadınlar
  • İlerleyen yaşlarda tüplerin hareketliliğinin azalması

Tanı ve Tedavi

Dış gebelik erken dönemde tespit edildiğinde, yani tüplerde yırtılma olmadan teşhis yapıldığında, henüz kanama olmadan laparoskopik yöntemle tedavi edilme olasılığı yüksektir. Laparoskopik yöntem sayesinde tüpler alınmadan, tüp içeriği boşaltılabilir ve dış gebelik tedavi edilebilir. Böylece kadının tüplerine zarar gelmez. Bu yöntem yapılamazsa, laparotomi yöntemi uygulanır. Bu yöntemde karın açılarak dış gebelik tedavisi yapılır.

Dış gebelikte kanama fark edilirse ve tanı konulursa, metotreksat adı verilen enjeksiyonla yapılan ilaçlı tedavi yöntemi de kullanılabilir. Koşullara göre 1-2 dozda verilen metotreksat ilacıyla cerrahiye ihtiyaç duyulmadan dış gebelik tedavi edilebilir. Ancak kanama fazlaysa ve fallop tüpünde yırtılma olmuşsa, hemen karın açılarak tedavi uygulanır. Böyle bir durumda kadının yaşamının riske girmemesi için hızlı müdahale edilmesi gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dış Gebelik Belirtileri

Dış Gebelik Belirtileri

Popüler İçerikler

Dış Gebelik Tanısı

Dış Gebelik Tanısı

Dış Gebelik Tedavisi

Dış Gebelik Tedavisi

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dış Gebelik

Dış Gebelik

Dış Gebelik İdrar Testinde Çıkar mı?

Dış Gebelik İdrar Testinde Çıkar mı?

Dış Gebelik İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dış Gebelik İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dış Gebelik Nedir?

Dış Gebelik Nedir?

Dış Gebelik Sonrası Adet Belirtileri ve Tedavisi

Dış Gebelik Sonrası Adet Belirtileri ve Tedavisi