Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır
20 Temmuz 2024

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Dış gebelik, sperm ile döllenmiş olan yumurtanın rahim dışında bir dokuya yerleşerek burada gelişmesidir. Meydana gelen hamileliklerin her yüz tanesinden biri dış gebelik olarak belirlenmektedir. Döllenmiş olan yumurta en çok fallop tüplerine yerleşir. Bunun dışında karın içerisine, yumurtalıklara ve rahim ağzına yerleşmiş olabilir. Bu durum, erken gebelik döneminde ciddi görülen komplikasyonlardandır. Dış gebelik meydana geldiğinde, embriyo kaybedilmekte ve annenin hayatı tehlikeye girmektedir. Erken tanı ve tedavi ile annenin hayatı tehlikeye girmemekte ve tüplerde hasar meydana gelmemektedir.

Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebelik, tüplerde hasara yol açmadan ve karın içinde kanama gelişmediğinde, fazla belirti vermeyen bir durumdur. Bazen bu belirtiler görülmeyebilir. Bu dönemde karının alt bölgesinde ağrı, kasık bölgesinde tek taraflı ağrı, lekelenme şeklinde vajinal kanama, göğüslerde hassasiyet oluşumu ve bulantı şikayetleri görülebilir. Eğer karın içinde kanama başladıysa, bu belirtilere alt karın bölümünde şiddetli ve bazı hallerde omuzlara vuran ağrıyla seyreden tansiyon düşmesi ve baygınlık görülebilir. Dış gebelik, düşük, akut apandisit, bağırsak hastalıkları ve over torsiyonu gibi rahatsızlıklarla karışabilir.

Dış Gebeliğin Tanısı Nasıl Yapılır?

  • Teşhisin yapılabilmesi için, öncelikle gebelik testi yapılmalıdır. Bunun için idrar testinden ziyade serumda yapılan gebelik testleri tercih edilmelidir. Bu, kesin netice almak için önerilir.
  • İç kanamaya neden olan bir durum varsa, kanamanın şiddetini belirlemek için tam kan sayımı yapılmalıdır.
  • Yapılan gebelik testi sonrasında genital organları inceleyebilmek için, ultrason tetkiki yapılmalıdır. Bu sayede gebelik kesesinin hangi bölgeye yerleştiği ve karında kanama olup olmadığı tespit edilecektir.

Ultrason ile tespit edilen dış gebeliklerin çoğunluğu tüplerde yerleşmiş olarak görülür. Bu durum gebelik halkası olarak izlenir. Bu tarz dış gebeliklere tubal gebelik denmektedir. Yırtılmış olarak izlenen durumlarda, batın içerisinde kan bulunmaktadir. Hızlı ilerleyen durumlara bağlı gelişen iç kanamalar annenin hayatını riske atacağından, teşhisin hızlı yapılarak tedaviye geçilmesi gerekir. Gerekli olan hallerde vajinadan karın boşluğuna girilerek, enjektör yardımıyla sıvı çekilip kanamanın varlığı tespit edilir. Bu yöntem kuldosentez olarak adlandırılır. Dış gebeliğin tespiti sonrasında, rahim içi değişikliklerin saptanması amacıyla kürtaj uygulanarak, rahim içinden alınan materyal patolojide incelemeye alınır. Gebelik rahimde gerçekleşmese bile rahim içerisinde kalınlaşma meydana gelmiştir. Kanama bu yüzden meydana gelmiş olabilir. Kürtajdan sonra kanamanın kesilmesi sağlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dış Gebelik

Dış Gebelik

Dış Gebelik Nedir?

Dış Gebelik Nedir?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dış Gebelik Sonrası Adet Belirtileri ve Tedavisi

Dış Gebelik Sonrası Adet Belirtileri ve Tedavisi

Dış Gebelik Tanısı

Dış Gebelik Tanısı

Dış Gebelik Operasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dış Gebelik Operasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dış Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Dış Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Dış Gebelik Belirtileri

Dış Gebelik Belirtileri