Dış Gebelik Sonrası Hamilelik
20 Temmuz 2024

Dış Gebelik Sonrası Hamilelik


Pek çok anne adayının aklında soru işareti olan bir konudur. Dış gebeliğin anne adayının doğurganlığı üzerindeki etkileri ve oluşacak hamileliklerin riskleri konusunda günümüzde pek çok araştırma yapılmaktadır.

Dış Gebelikte İlaç Tedavisi ve Ameliyat Sonrası Yeniden Hamile Kalma Oranları

Yapılan bazı araştırmalara göre, dış gebelik nedeniyle ameliyat olmak zorunda kalan hastaların sonraki dönemde yeniden dış gebelik geçirme oranının yaklaşık %12-14 olduğu saptanmıştır. Geçmişinde dış gebelik yaşayan hastaların daha sonraki dönemde normal bir hamileliğe, yani rahim içerisinde gelişen bir gebeliğe sahip olma oranının ise yaklaşık olarak %40-45 olduğu görülmektedir.

Dış gebelik, yani tıbbi adıyla ektopik gebelik sebebiyle ameliyat olan hastaların sonraki dönemde oluşan gebeliklerinin %93'ünün ameliyattan sonraki ilk 18 ay içerisinde oluştuğu kayıt altına alınmıştır.

İlaç Tedavisi ve Ameliyat Tedavilerinde Hamile Kalma Oranlarının Karşılaştırılması

Son dönemde yapılan araştırmalara göre, tek doz ya da multidoz metotreksat ilacı tedavisi gören hastalarla, salpingostomi veya salpingotomi yöntemi ile tüp alınmadan sadece dış gebeliğin alınması şeklindeki ameliyat tedavisi gören hastalar arasında ileri dönemde hamile kalma oranı açısından önemli bir farkın olmadığı tespit edilmiştir. Laparoskopik ya da açık yapılan laparotomi ameliyatlarında da aynı şekilde salpingostomi yöntemi kullanılmışsa, yine arasındaki sonraki dönemde hamile kalma şansları birbirine yakındır.

Ancak uygulanan ameliyatta salpenjektomi, yani tüpün tamamen alınması yöntemi kullanılmışsa, ileriki dönemde hastaların gebe kalma oranı salpingostomi yöntemiyle ameliyat olan hastalara göre daha az bulunmuştur. Salpingostomi yöntemiyle gerçekleştirilen ameliyatlarda sadece dış gebelik materyali alınıp tüp alınmadığı için bu tüpten sonraki dönemde yeniden normal bir gebelik meydana gelme ihtimali daha fazladır.

Sonuç

Dış gebelik sonrası hamilelik oranını etkileyen en önemli faktör, tüp organının yani tubanın alınıp alınmamasıdır. Bu faktör dışında bütün tedavi seçeneklerinde hamile kalma oranı birbirine yakın şekilde saptanmıştır. Ancak dış gebelik sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar ve doktor kontrolünde ilerlemek, sağlıklı bir gebelik süreci için büyük önem taşımaktadır.

Ekstra Bilgiler

Dış gebelik sonrasında yeniden hamile kalma sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır:

  • Düzenli doktor kontrollerine gitmek
  • Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek
  • Gebelik planlaması yapmadan önce doktorunuzla görüşmek
  • Geçmişte yaşanan dış gebelik nedeniyle psikolojik destek almak

Bu faktörler, sağlıklı bir gebelik süreci geçirmenize yardımcı olabilir ve gelecekteki hamileliklerinizin risklerini azaltabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Dış Gebelik Tanısı

Dış Gebelik Tanısı

Dış Gebelik Belirtileri

Dış Gebelik Belirtileri

Editörün Seçtiği

Dış Gebelik Nedir?

Dış Gebelik Nedir?

İlginizi Çekebilir

Dış Gebelik Tedavisi

Dış Gebelik Tedavisi

Haber Bülteni