Dış Gebelik Tanısı
20 Temmuz 2024

Dış Gebelik Tanısı

Beta-hCG (ß-hCG) Testi

Beta-hCG ("Beta-HCG" olarak okunur), serumda yapılan gebelik testidir. Tanı için öncelikle hastada gebelik varlığının saptanması amacıyla bir gebelik testi yapılmalıdır.

İdrarda yapılan testlerde hatalı sonuçlara rastlanabildiği için serumda yapılan ß-hCG testleri tercih edilmektedir.

Hemoglobin ve Hematokrit (Tam Kan Sayımı)

Hematokrit, dış gebelik iç kanamaya neden olmuşsa, bu kanamanın şiddeti konusunda fikir vericidir. Bu nedenle tam kan sayımı, dış gebelik şüphesi olan hastalarda önemli bir tanı aracıdır.

Ultrason ve Transvajinal Ultrason

Ultrason, kadın genital organlarının ayrıntılı olarak izlenebilmesine olanak sağlayan bir yöntemdir. Tanı sürecinde ß-hCG testi ile transvajinal ultrason görüntülemesi altın standarttır.

Ultrasonografik olarak gebelik kesesinin nereye yerleştiği ve karın içi kanama olup olmadığı tespit edilebilir.

Dış Gebelik (Ektopik Gebelik)

Dış gebelik, tıbbi terminolojide ektopik gebelik, extrauterin gebelik veya ex-u olarak da bilinmektedir. Ektopik gebelik en sık olarak fallop tüplerinde ortaya çıkmaktadır ve bu duruma "tubal gebelik" adı verilmektedir.

Transvajinal ultrasonda genellikle tüplerde yerleşmiş gebelik ürünü "gebelik halkası" olarak izlenmektedir.

Örnek Bir Vaka

Üstteki Resim: Transvajinal ultrasonda bir hastamızda sağ over komşuluğunda yerleşmiş 10 mm'lik dış gebelik (Tubal gebelik) izlenmektedir. Hastamıza acil olarak laparoskopi ile salpenjektomi (Tüpün çıkarılması) ameliyatı uygulanmıştır.

Ruptüre Olan Dış Gebelik

Ruptüre olan (yırtılmış olan) dış gebelik durumlarında batın içinde bol miktarda kan bulunabilir. Hızlı ilerleyen dış gebeliğe bağlı iç kanamalar anne hayatını riske sokabilir. Bu nedenle dış gebelikte hızlı tanı ve tedavi şarttır.

Kuldosentez

Kuldosentez, gerekli görüldüğünde yapılan tanısal bir işlemdir. Vajinadan karın boşluğuna girilip enjektörle çekilerek karın içi kanamanın olup olmadığı tespit edilir.

Dilatasyon ve Küretaj

Ultrasonda rahim içi gebelik olmadığı tespit edildiğinde, dış gebeliğe ait rahim içi değişiklikleri saptamak için dilatasyon ve küretaj yapılır. Küretaj sonucu alınan materyal inceleme için patolojiye gönderilir.

Dış gebelikte rahim içinde gebelik olmasa da gebeliğin hormonal etkisi ile "desidual reaksiyona bağlı (Arias Stella reaksiyonu)" rahim iç zarında (Endometrium) kalınlaşma olabilir. Bu nedenle hastanın kanaması olabilir. Yapılan küretaj ile bu kanama da kesilmiş olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dış Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Dış Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Dış Gebelik Sonrası Hamilelik

Dış Gebelik Sonrası Hamilelik

Dış Gebelik

Dış Gebelik

Dış Gebelik Sonrası Adet Belirtileri ve Tedavisi

Dış Gebelik Sonrası Adet Belirtileri ve Tedavisi

Dış Gebelik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Dış Gebelik Ameliyatı Nasıl Yapılır?