disgebelik.gen.tr https://www.disgebelik.gen.tr Dış Gebelik, Dış Gebelik Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, disgebelik.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Wed, 26 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Dış Gebelik Sonrası Hamilelik https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelik-sonrasi-hamilelik.html Thu, 29 Nov 2018 02:21:11 +0000 Dış Gebelik Sonrası Hamilelik; pek çok anne adayının aklında soru işareti olan bir konudur. Dış gebeliğin anne adayının doğurganlığı üzerindeki etkileri ve oluşacak hamileliklerin riskleri konusunda günümüzde pek ço Dış Gebelik Sonrası Hamilelik; pek çok anne adayının aklında soru işareti olan bir konudur. Dış gebeliğin anne adayının doğurganlığı üzerindeki etkileri ve oluşacak hamileliklerin riskleri konusunda günümüzde pek çok araştırma yapılmaktadır.

Dış Gebelikte İlaç Tedavisi Ve Ameliyat Sonrası Yeniden Hamile Kalma Oranları


Dış Gebelik Sonrası Hamilelik oranı ve süresiyle ilgili yapılan bazı araştırmalara göre; dış gebelik yüzünden ameliyat olmak zorunda kalan hastaların sonraki dönemde yeniden dış gebelik geçirme oranının yaklaşık %12-14 olduğu saptanmıştır. Geçmişinde dış gebelik yaşayan hastaların daha sonraki dönemde normal bir hamileliğe yani rahim içerisinde gelişen bir gebeliğe sahip olma oranının ise yaklaşık olarak %40-45 olduğu görülmektedir.

Dış gebelik yani tıbbi adıyla ektopik gebelik sebebiyle ameliyat olan hastaların sonraki dönemde oluşan gebeliklerinin ise %93'ününün ameliyattan sonraki ilk 18 ay içerisinde oluştuğu kayıt altına alınmıştır.

İlaç Tedavisi Ve Ameliyat Tedavilerinde Hamile Kalma Oranlarının Karşılaştırılması

Yine son dönemde yapılan araştırmaların çoğuna göre tek doz ya da multidoz metotreksat ilacı tedavisi gören hastalarla, salpingostomi veya salpingotomi yöntemi ile tüp alınmadan sadece dış gebeliğin alınması şeklindeki ameliyat tedavisi gören hastalar arasında ileri dönemde hamile kalma oranı açısından önemli bir farkın olmadığı tespit edilmiştir. Laparoskopik ya da açık yapılan laparotomi ameliyatlarında da aynı şekilde salpingostomi yöntemi kullanılmışsa yine arasında sonraki dönemde hamile kalma şansları birbirine yakındır.

Ancak uygulananameliyatta salpenjektomi yani tüpün tamamen alınması yöntemi kullanılmışsa ileriki dönemde hastaların gebe kalma oranı salpingostomi yöntemiyle ameliyat olan hastalara göre daha az bulunmuştur. Salpingostomi yöntemiyle gerçekleştirilen ameliyatlarda sadece dış gebelik materyali alınıp tüp alınmadığı için bu tüpten sonraki dönemde yeniden normal bir gebelik meydana gelme ihtimali daha fazladır.

Sonuç olarak Dış Gebelik Sonrası Hamilelik oranını etkileyen en önemli faktör tüp organının yani tubanın alınıp alınmamasıdır. Bu faktör dışında bütün tedavi seçeneklerinde hamile kalma oranı birbirine yakın şekilde saptanmıştır.
]]>
Dış Gebelik İğnesi https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelik-ignesi.html Thu, 29 Nov 2018 14:56:59 +0000 Dış Gebelik İğnesi, döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken, rahim dışına yerleşerek orada büyümesidir. Her kadından adet döneminden sonra 1 adet yumurta üretilir ve bu yumurta fallop tüpünde sper Dış Gebelik İğnesi, döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken, rahim dışına yerleşerek orada büyümesidir. Her kadından adet döneminden sonra 1 adet yumurta üretilir ve bu yumurta fallop tüpünde spermle karşılaşıp döllenmek için yola çıkar. Döllenen yumurta maksimum 5 gün içerisinde rahim içindeki yerine ulaşır. Ve artık döllenen bu yumurta zigot adını alır. Zigot günden güne büyüyerek implantasyon adı verilen işlemle rahim duvarına yerleşir. 2 aylık gelişim sürecinden sonrada embiryo haline dönüşür. Gebeliğin normal gelişimi bu şekildedir. Fakat dış gebelik durumunda yumurta döllenir fakat fallop tüpünden dışarı çıkıp rahim içine ulaşamaz. Bunun nedeni fallop tüpündeki daralma yada tıkanıklıktır. Çünkü tüpün için zigotun gelişmesi ve büyümesi için yeterli değildir. Döllenmiş yumurta fallop tüpünde, tüpün gerilmesi yada patlaması ile sonuçlanır. Ve buna bağlı ciddi kanamalar oluşur. 

Dış gebelik iğnesi nedir, neden yapılır

Dış gebelik iğnesi tamamen dış gebeliğe tanı koymak için yapılan bir uygulamadır. Dış gebelik sürecinde yaşanan tüm gelişim ve belirtiler normal gebelikle  hemen hemen aynıdır. Dış gebelikte mide bulantısı, adette gecikme, göğüslerde hassasiyet, pelviste kramp tarzı ağrı, ve ciddi bir vajinal kanama ile devam eder. Fallop tüpü oldukça dar bir alan olduğundan zigotunda gelişimi devam ettiğinden pelviste yada karın içinde bıçak saplanır tarzda ağrılar meydana gelir.

Dış gebeliği saptamak için yapılan işlemlerden biride kuldosentez adı verilen dış gebelik iğnesidir. Dış gebelikte teşhis ve tanı koymak için Beta Hcg testi ve vajinal ultrasondan sonra, kadın doğum doktorunun kararı ile dış gebelik iğnesi yapılmaktadır. Dış gebelik iğnesi vajina içerisinden karın içindeki boşluğa ulaşılması sureti ile bir enjektör yardımı ile çekim yapılarak karın içi bölgede kanama olup olmadığının tespit edilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Dış gebelik iğnesi(kuldosentez), vajinanın arka kısmının tam tepe noktasından uzun bir iğne yerleştirilmesi sureti ile rahimin arkasını ve rektumun önünü değerlendirerek dış gebeliği teşhis etme şeklidir. Tarif edilen alan fallop tüpü içerisinde kanın birikmiş olduğu alandır. Dış gebelik iğnesi yardımı ile buradan sıvı çekiliğinde iğnenin içine kan gelir ise dış gebelik tanısı koyulması kesinleşir.  

Dış gebelik nedeniyle karın içinde oluşan kanlanma yada sıvı yer çekimi etkisiyle dougles boşluğunda birikim yapmaktadır. Kuldosentez yani dış gebelik iğnesi yöntemiyle buradaki sıvı çekilir ve hem sıvının varlığı kesinleşir hem de bu sıvı incelenerek özelliği belirlenir. Dış gebelik iğnesi günümüzde çok fazla tercih edilen teşhis ve tanı yöntemi değildir. Ama tabi ki yine de doktorunuz uygun görürse dış gebelik iğnesini yapmak isteyebilir.           

          

]]>
Dış Gebelik Ameliyatı Sonrası https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelik-ameliyati-sonrasi.html Thu, 29 Nov 2018 23:41:11 +0000 Dış Gebelik Ameliyatı Sonrası, görülen ve hastaların hayatını tehdit eden en önemli sorun tubaların yırtılmasıdır. Dış gebelik amaliyatı sonrası, tubaların yırtılması ile ciddi kanamalar sonucunda hastanın aşır Dış Gebelik Ameliyatı Sonrası, görülen ve hastaların hayatını tehdit eden en önemli sorun tubaların yırtılmasıdır. Dış gebelik amaliyatı sonrası, tubaların yırtılması ile ciddi kanamalar sonucunda hastanın aşırı kan kaybetmesine bağlı hipovolemik şok gelişir. Dış gebelik ameliyatı sonrası, tubaların yırtılmasının önüne geçmek için veya şoku önlemek için hastanın ameliyat sonrasında nabız ve tansiyonu 2 saatte bir alınmalıdır. Dış gebelik ameliyatı sonrası, tansiyon ve nabız normal sınırların dışına çıkar ise doktora haber verilmelidir. Dış gebelik ameliyatı sonrası, tubal rüptür belirtileri hakkında hastaya bilgi verilmelidir. (Karın alt kısmında aniden gelişen ve keskin olan ağrılar hissedilir. Kanama artışı karın zarında zedelenmeye sebep olacağı için ağrılar artar. Kahverengi ve kırmızı renkte devamlılık gösteren akıntılar olur. Midede gaz, karnın alt kısmında dolgunluk, basınç hissi, ve batında hassasiyet oluşur. Ayrıca ateşte yükselir.) Dış gebelik ameliyatı sonrası, tubal rüptür için hasta dikkat etmesi yönünde uyarılmalıdır. Dış gebelik ameliyatı sonucunda hastaların şiddetli ağrıları olabilir. Dış gebelik ameliyatı sonrası, ağrıya yönelik doktor orderine göre analjezik ve sedatif ilaçlar hastaya uygulanmalıdır. Dış gebelik ameliyatı sonrasında, dokularını iyileşmesi için zaman tanımak gerekir. Bunun için en az 6 adet dönemi boyunca doğum kontrol yöntemleri kullanılmalıdır. Dış gebelik ameliyatından sonra tekrardan dış gebelik tekrarlayabilir. Dış gebelik ameliyatından sonra, hastanın gebelikten korunması için ria veya doğum kontrol hapı dışında daha uygun bir yöntem önerilmelidir. Çünkü doğum kontrol hapı ve ria ile korunmada  hamile kalma olasılığı yüksektir. Dış gebelikte, çarpıntı, düşük tansiyon, bulantı, kusma, adet gecikmesi, vajinal kanama, kasık ve karın ağrısı görülür.

Dış Gebelik Ameliyatı Sonrası

Dış gebelik ameliyatından sonra, hastada tubal rüptür gelişmediği sürece hasta genelde 1-2 gün içerisinde taburcu edilir. Hasta en fazla bir hafta sonra günlük hayatına geri tekrardan dönebilir. Dış gebelik ameliyatından sonra, hasta anesteziden çıktıktan ve kendine geldikten sonra ilk sekiz saatte hiçbir şey yiyip içemez. Bu 8 saatlik sürede hasta damar yolundan serum infüzyonu ile beslenir. Ayrıca hasta tam anlamıyla kendine geldiğinde mobilize edilir. Mobilizasyonun ardından bağırsak sesleri kontrol edilir ve gaz çıkarıp çıkarmadığı sorgulanır. Hastanın bağırsak sesleri gelmiş ise veya gaz çıkarmışsa 8 saat sonra hastaya su veya meyve suyu verilir. İkinci gün ise yoğurt ve komposto verilir. Üçüncü günden itibaren bisküvi ile başlayıp katı gıdalara geçilebilir. Hastanın Kişisel bakım önemlidir. Dikiş yerlerinede iyi bakılmalı günaşırı muhakkak pansuman yapılmalıdır. Dikiş yerlerinin ıslanmaması enfeksiyon açısından dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Ayrıca doktorun önerdiği antibiyotikler düzenli kullanılmalıdır. Eğer hastanın ağrısı olursa doktorun önerdiği ağrı kesici kullanabilir. Ameliyattan 12 gün sonra hastanın dikişleri alınmalıdır. Dikişler aldıktan sonra rahat rahat hasta banyosunu yapabilir. Cinsel ilişki yaklaşık bir ay yasaktır. Hasta taburcu olduktan sonra üç gün içerisinde muhakkak doktora kontrole gitmelidir. Dış gebelik ameliyatından sonra, hastalarda uyku bozukluğu, uyuyamama, uykusuzluk, aniden uyanma, kolay duygulanma ve algılamada zorluk gibi şikayetler olabilir. Bütün bunlar zamanla geçecek olan şikayetlerdir. Hasta şikayetlerine yönelik olarak ilaçlarını kullandığı takdirde bu sorunların zamanla düzene girecektir. 


Dış gebelik ameliyatı sonrasında, özellikle normal hayata dönüşün başlaması ile hastanın şikayetleri ortadan kalkacaktır. Hastanın dikiş yerlerinde aşırı hassasiyet, kızarıklık, şişlik, akıntı veya ateş gibi durumlar söz konusu ise muhakkak doktoruna müracaat etmelidir. Çünkü bunlar enfeksiyon belirtisidir. Ayrıca ameliyat yerinin  bir yıl içerisinde güneş ışıklarından korunması gerekmektedir. Sağlıklı günler.

]]>
Dış Gebelik Sonrası Adet https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelik-sonrasi-adet.html Fri, 30 Nov 2018 22:28:32 +0000 Dış Gebelik Sonrası Adet, Dış gebelik, tıp dilinde (ektopik) dış gebelik olarak ifade edilir. Döllenmiş yumurtanın rahim içinde herhangi bir yere tutunamayarak, rahim dışında bir başka bölgeye yerleşmesi ve bu bölged Dış Gebelik Sonrası Adet, Dış gebelik, tıp dilinde (ektopik) dış gebelik olarak ifade edilir. Döllenmiş yumurtanın rahim içinde herhangi bir yere tutunamayarak, rahim dışında bir başka bölgeye yerleşmesi ve bu bölgede gelişmekte başlaması durumuna dış gebelik ismi verilir. Dış gebelikte döllenmiş olan yumurta daha çok fallop kanallarında tutunmaya çalışarak burada gelişir. Fallop tüpleri dışında ki over veya servikal denilen kanal bölgelerine yerleşebilir. Gebeliklerin sadece %1 veya 2’sinde dış gebelik görülür.

Aslında dış gebelikte, normal gebeliklerin belirtileri gibi aynı belirtilere ve aynı etkilere sahiptir. Gebe olan anne adayında adet gecikmesi, göğüslerde aşırı hassasiyet, mide bulantısı, istifra etme gibi bir çok değişik belirti görülebilir. Dış gebelikte de aynı etkiler var olmaktadır. Hamileliğin ilk anlaşılacağı doğum kontrol testlerinde,bile dış gebelik durumunda ki testler sonucu bile pozitif çıkabilir. Dış gebelik olaylarında fallop tüplerine yerleşen yumurtanın büyümesi ve gelişmesi, embriyo şeklini alması sonucunda, tüplerde gerilmeler başlar. Tüp kanallarındaki gerilmeler sonucu anne adayları tarafından şiddetli karın ağrısı ve kasık ağrısı ile fark edilir. Kimi zaman dış gebelik olduğu  kadın tarafından anlaşılmaya bilir ve bunun sonucunda tüp kanallarında embriyo büyümeye ve gelişmeye, devam eder. Embriyonun büyümesi tüp kanallarının gerilip yırtılmasına hatta patlamasına sebep olabilir.

Kanallarda oluşacak patlamalar iç kanama gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu sebeple anne adayının hamilelik boyunca, doktor kontrolünde muayenesi şarttır. Kontroller sırasında ultrason  cihazı sayesinde dış gebelik uzman olan doktor tarafından fark edilir ve bir an evvel tüplere zarar vermeden tedaviye başlanması gerekir. Fakat kontrollerin aksatılması durumunda ve dış gebeliğin ilerlemesi,kötü sonuçlara doğurabilir hatta anne adayının ölümüne bile sebep olabilir.

Dış Gebelik Sonrası Adet Düzeni Nasıldır

Dış gebelik sonrası adet kanaması kanallarda meydana gelen çeşitli rahatsızlıklar  sebebiyle adet kanamasının oluşmaması gibi problemler olabilir. Fakat normal şartlarda tedavi uygulandıktan sonra kadında dış gebelik sonrası gebelik (regli) normal gebelikte olduğu gibi doğumdan kısa bir süre sonra görülebilir.

Uygulanacak olan doğum kontrol testlerinin ardından mutlaka uzman bir kadın doğum doktoruna gidilmelidir. Uzmanlar tarafından gebelik durumu incelenmeli, embriyonun rahim içinde mi yoksa rahim dışında mı gelişmekte olduğu detaylı olarak analiz edilmelidir.

]]>
Dış Gebelik Testi https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelik-testi.html Fri, 30 Nov 2018 23:49:31 +0000 Dış Gebelik Testi; Dış gebelik, tıp dilinde "ektopik gebelik" olarak da bilinir. Döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere yerleşmesiyle oluşur. En sık fallop tüplerinde görülür. Tüplere yerleşen embriyo za Dış Gebelik Testi; Dış gebelik, tıp dilinde "ektopik gebelik" olarak da bilinir. Döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere yerleşmesiyle oluşur. En sık fallop tüplerinde görülür. Tüplere yerleşen embriyo zamanla büyür ve tüplerin yırtılmasına neden olur. Bu durum geç fark edilirse iç kanama gerçekleşir. İlk 3 ayda yaşanan anne ölümlerinin en sık sebebidir. Hamileliklerin yaklaşık %1 inde görülür. Yakın bir zamana kadar gebe anne ölümlerinde en önde gelen sebepler arasındaydı. Günümüzde ise gelişen teknoloji ve tıp ilmiyle beraber dış gebelikler çok erken teşhis edilmekte ve anneye zarar vermeden tedavi edilebilmektedir. Dış gebeliğin anlaşılmasında dış gebelik testleri çok önemli yer tutar. Dış gebelik, evde yapılan idrar testlerinde çıkmadığı için mutlaka doktorlar tarafından dış gebelik testleri yapılmalıdır. En sık uygulanan ve doğru sonuç veren  dış gebelik testi; beta HCG testidir. Anneden alınan kan örneğiyle yapılan beta HCG testi hızlı sonuç veren bir hormon testidir. Gebeliğin ilk dönemlerinde beta HCG hormonu düzeyi her iki günde iki katına çıkmalıdır. Yapılan ölçümlerde hormon seviyesinin artmayıp düşük kaldığı durumlarda dış gebelik teşhisi konur. Bununla beraber dış gebelik tanısında uygulanan bir diğer yöntem ise ultrasonografi yöntemidir. Anne karnına ultrason cihazıyla bakılarak kesenin nerede olduğu belirlenir. Eğer kese rahim dışında başka bir yerde görünüyor ise dış gebelik tanısı konulur. Ayrıca tüplerin yırtılmasından veya kanamasından dolayı karında kan görülebilir. Bu durum da dış gebeliğin bir belirtisi olabilir.

Dış Gebelik Tanısında Uygulanan Yardımcı Yöntemler

Aşağıda bu rahatsızlığın teşhisinde kullanılan yardımcı dış gebelik testleri verilmiştir.

Kuldosentez: Özel bir iğne ile rahimin arka kısmından sıvı örneği alınır. Karın içinde kanama olup olmadığı kontrol edilir. Bu kontrol dış gebelik tespitine yardımcı olur. Ancak günümüzde rutin olarak uygulanmaz.

Kürtaj: Embriyodan alınan parça patolojiye gönderilir. Patoloji sonucuna göre hastada oluşan kanamanın bir düşük sonucu mu yoksa dış gebelik sonucu mu olduğu anlaşılır.

Tanısal Laparoskopi: Tanının konulmasında şüphe ediyorsa laparaskopi yöntemi kullanılarak dış gebelik teşhis edilir. Bu yöntemde laparaskop denilen ve ucunda kamera olan bir cihaz yöntemiyle tanı konulabilir.

]]>
Dış Gebelik İdrar Testinde Çıkarmı https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelik-idrar-testinde-cikarmi.html Sat, 01 Dec 2018 20:44:24 +0000 Dış Gebelik İdrar Testinde Çıkar Mı, dış gebelik sperm ile birleşip döllenen yumurtanın döl yatağı yerine başka bir dokuya yerleşip kalması durumudur. Son derece ciddi bir durum olan dış gebelik fark edildiği anda müd Dış Gebelik İdrar Testinde Çıkar Mı, dış gebelik sperm ile birleşip döllenen yumurtanın döl yatağı yerine başka bir dokuya yerleşip kalması durumudur. Son derece ciddi bir durum olan dış gebelik fark edildiği anda müdahale edilmelidir. Aksi halde kişinin hayatına mal olabilir. Dış gebelik oluşumu gebelik testini pozitif gösterebilir. Bu konu aslında yaygın yanlış anlaşılmalara neden olabilecek kadar ucu açık bir konudur. Gebelik testinin nasıl yapıldığı, hangi test tipinin kullanıldığı veya kullanılan kitin temizliği gibi konular test sonucunu etkileyebilir.

Dış Gebelik İdrar Testinde Nasıl Belli Olur

Dış gebelik, döllenen yumurtanın döl yatağı yerine başka bir dokuya yapışık kalması sonucu oluşan gayet ciddi hayati bir hastalıktır. Dış gebelik birden fazla kere gelişebilir. Bunu anlamanın en sağlıklı yolu ultrasonografi yöntemi olsa da kişi önceden dış gebeliği tahmin edemeyeceği gibi hamile olduğu şüphesi ile gebelik testi yapar. Gebelik testi özel klinik ve hastanelerde kanda beta hcg testi ile yapılsa da sağlık ocaklarında veya eczanelerden alınan gebelik testi kitleri ya da kart testler vasıtası ile idrardan da yapılabilir. Öncelikle şunu bilmek gerekir idrar testi sonucu gebeliğin pozitif çıkması için öncelikle mutlaka adet gününün geçmiş olması gerekir. Fetüs oluşumu tamamlanmış olmalıdır. Kan testinde ilk günden itibaren doğru sonuç almak mümkün iken idrar testinde pozitif ya da negatif olarak alınan sonucun doğru olup olmadığını anlamak için fetüsün üç haftadan büyük olması gerekir.

Öncelikle eczaneden alınan kart testlerde dış gebelik ya da normal gebelik pozitif ya da negatif çıkabilir markasına ve saklanma koşullarına bağlı olarak bu tip kart testlerin hatalı sonuç verme oranı yüksektir. Bu durumda kart testle yapılan idrar testinin sonucuna çok güvenmemek mümkünse gebelik ya da dış gebelik şüphesi içindeysek bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Bunun dışında eski usul ile yani fayans üzerine bir damla idrar damlatılarak üzerine fertilite kiti damlatılarak yapılan test ile gebelik testi yapmak mümkündür. Bu yöntem ile de adet günü geçmiş ise gebelik ya da dış gebelik sonucu pozitif çıkacaktır. Bir çok güvensiz kart test markasına oranla bu test daha güvenilir olsa da manuel yapılan bu gibi testlerde testi yapan sağlık görevlisinin deneyimi önemlidir.

Dış gebelik şüphesi yaşayan ve idrar testi sonucunda pozitif sonuç alan her kadın mutlaka hemen hekime başvurmalı ve ultrasonografi yaptırmalıdır. Tercihen her kadının kadın doğum hekimine mutlaka başvurması gerekir ama dış gebelik önemli bir durum olduğu için şüphe duyulması anında mutlaka hekime başvurulmalıdır. Dış gebelik kandaki hcg hormonunu yükselteceği için idrar testinde pozitif çıkma ihtimali yüksektir. Dış gebelikte idrar mikroskopisi yapılır ise normal gebeliğin aksine idrarda epitel hücresi görülmez.
]]>
Hamilelikte Dış Gebelik https://www.disgebelik.gen.tr/hamilelikte-dis-gebelik.html Sun, 02 Dec 2018 19:49:37 +0000 Hamilelikte dış gebelik, döllenen yumurtanın rahim harici başka bir yerde tutunması ve tutunduğu bölgeye yerleşmesi dış gebelik olarak tanımlanır. Dış gebeliklerde canlı doğum gerçekleşme olasılığı yoktur. Döllenen Hamilelikte dış gebelik, döllenen yumurtanın rahim harici başka bir yerde tutunması ve tutunduğu bölgeye yerleşmesi dış gebelik olarak tanımlanır. Dış gebeliklerde canlı doğum gerçekleşme olasılığı yoktur. Döllenen yumurta genellikle fallop kanalına yerleşir ve yerleştiği yerde gelişim gösterir. Fallop kanalı haricinde servikal kanal, yumurtalıklarda da gelişme olasılığı vardır.  Hamilelikte dış gebelik, her zaman bir belirtiye yol açmayabilir. Bazen hamilelik kontrolleri yapıldığında tesadüfen dış gebelik olduğu tespit edilebilir. Anne adayı belirti yaşamadığı için hamileliğinin normal mi dış gebelik mi olduğunu her zaman anlamayabilir.

Hamilelikte dış gebelik 100 kadından 1-2'sinde görülebilen, gerekli zamanda müdahale edilmediğinde hayati tehlike oluşturabilen bir sorundur. Başlangıç aşamasında belirtiler tıpkı normal hamilelik belirtileri ile aynıdır. Normal hamilelik gibi, adet gecikmesi, göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı, kusma gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Hamilelik ilerledikçe normal hamilelik harici bazı belirtiler yaşanmaya başlanabilir.

Hamilelikte dış gebelik belirtileri

Dış gebelik nedeniyle yaşanan belirtiler genellikle hamileliğin 5-14. haftaları arasında ortaya çıkar. Hamilelikte yaşanabilecek dış gebelik belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

Vajinal kanama: Dış gebelik belirtileri arasında yer alan vajinal kanama adet kanaması ile tamamen farklıdır. Kanama sık aralıklarla oluşarak, kesilebilir ve yeniden başlayabilir. Rengi açık ya da koyu görülebilir. Hamile olduğunun farkında olmayan kadınlar genellikle bu kanamaları adet kanaması ile karıştırabilir.

Tek taraflı karın ağrısı: Hamilelikte dış gebelik nedeniyle görülen ağrılar özellikle karnın tek tarafında yaşanır. Ağrı süreklidir ve oldukça şiddetli seyreder.

Omuz ağrısı: Hamilelikte dış gebeliğin omuz ağrısına neden sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat, dış gebelik nedeniyle şiddetli omuz ağrısı yaşanabilir. Ağrı kol bitimi ve omuz başlangıcı yerinde şiddetli bir şekilde yaşanabilir. Daha çok yatar pozisyonda hissedilen bir ağrı türüdür.

İshal ve kusma: İshal ve kusma hamilelikte dış gebelik sebebiyle sık görülen belirtiler arasındadır.

Sindirim sistemi: İdrar ya da dışkılama sırasında karnın alt kısmında şiddetli ağrı yaşanabilir.

Hamilelikte dış gebelik nasıl gelişir

Normal gebeliklerde döllenen yumurta fallop tüpünü aşarak rahme ulaşır ve rahme tutunarak gelişir. Dış gebelikte ise döllenen yumurta rahme ulaşamaz. Fallaop tüpü ya da başka yerde tutunarak gelişir. Rahme yerleşemeyen yumurtanın yerleştiği yerdeki ortamın gebeliğe müsait olmamasından dolayı ömrü kısa olur. Fakat yumurta çevre dokulara zarar verebilecek şekilde gelişerek büyüyebilir. Bu şekilde büyüdüğünde hamilelikte dış gebelik belirtileri yaşanmaya başlar. Yumurta yerleştiği yerde büyümeye devam ettikçe anne adayının hayatı tehlikeye girer. Dolayısıyla dış gebelik şüphesi duyan kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurması gerekir. Dış gebelik eğer büyüyerek fallop tüpüne zarar verirse gelecekte hamile kalma şansı azalabilir.

Hamilelikte dış gebelik riskini arttıran etkenler nelerdir
 • Anne adayının daha evvel dış gebelik öyküsü olması
 • Aşırı sigara tüketimi
 • Daha evvel iltihaplı pelvik hastalığı geçirmek
 • Endometriozis
 • Kısırlık ya da tüp ligasyonu tedavisi görmek ve ameliyat geçirmek
 • Rahmi ya da üreme sistemini etkileyen enfeksiyon hastalıklarının varlığı
 • Kısırlık tedavisi için kullanılan ilaçlar
 • Fallop tüplerinin doğumsal olarak hasarlı olması
 • 35 yaşını geçmiş olmak
 • Başarısız rahim içi araç gibi aile planlaması yöntemleri
Hamilelikte dış gebelik riskleri nelerdir

Hamil]]> Dış Gebelikte Kanama https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelikte-kanama.html Mon, 03 Dec 2018 04:47:30 +0000 Dış gebelikte kanama, çocuk sahibi olmak isteyen kadınların maalesef haklı olarak yaşamaktan çok korktukları bir durumdur. Çünkü çok ciddi riskleri hatta ölümle sonuçlana bilecek kadar ciddi boyutları vardır. Böyle bir durum Dış gebelikte kanama, çocuk sahibi olmak isteyen kadınların maalesef haklı olarak yaşamaktan çok korktukları bir durumdur. Çünkü çok ciddi riskleri hatta ölümle sonuçlana bilecek kadar ciddi boyutları vardır. Böyle bir durum, kadınları hem fiziksel hemde duygusal anlamda çok kötü etkileyebilmektedir. Şimdi gelelim dış gebeliğin ne olduğuna, belirtilerine ve kanamanın neden meydana geldiğine.

Dış gebelik, döllenmiş bir yumurtanın rahim içinde kendisi için oluşturulmuş yere değil de rahim dışında bir yere yerleşmesidir. En çok görüldüğü yer (%90-%95) fallop tüpleridir. İlk 3 ayda fark edilmediği taktirde anne ölümlerinin başlıca sebebidir. Bu durum her gebe de çok sık görülmese de (%1 lik bir bölüm ölümle sonuçlanmakta) ölüm sebebi olmaktadır. Dış gebelik erken dönemde normal gebelikteki gibi belirtiler gösterir. Mide bulantıları, yapılan gebelik testlerinin pozitif çıkması, göğüslerde hassasiyet, adetin gecikmesi, gibi normal belirtilerdir. Ancak zaman geçtikçe tüplere yerleşen gebelik büyümeye başlar ve bu durum tüplerin gerilmesine, burada bir yırtılmaya ve kanamaya neden olur. Ve eğer bu kanama fark edilmez ve tedavi edilmezse anne iç kanama geçirip ölebilir. 

Dış gebelik neden olur

Tüplerin hareket durumunu azaltan yada tüplerde tıkanmaya yol açan tüm durumlar dış gebeliğe zemin hazırlar. Bu durumların en başına da geçirilen enfeksiyonlar gelmektedir. Geçirilen her enfeksiyon dokularda bir miktar tahribat yaratmaktadır. Geçirilen enfeksiyonun sayısına, şiddetine ve süresine bağlı olarak yapışıklıkların derecesi değişiklik gösterir. Bu yapışıklık hem tüplerin içinde olur ve tüpün iç kanalını kapatır, hem de tüplerin dışında meydana gelerek tüpün olması gereken yapısını bozarlar. Eğer bu tıkanıklık sperm geçişlerini engelleyecek boyutta ise kısırlık söz konusu olabilmektedir. Geçirilmiş operasyonlarda dış gebeliğin oluşmasında ki etkenler arasındadır. En sık rastlanan ise over kisti ve apandisit ameliyatları için yapılan operasyonlardır. Bir diğer etken tüplerde var olan doğumsal şekil bozukluklarıdır. Spiral kullanımı gibi rahim içine kullanılan gebelik önleyici araçlar da çıkarıldıktan sonra normal gebe kalma sürecini etkilediği gibi dış gebelik olma ihtimali de vardır. 

Dış gebelikte kanama ne zaman başlar

Dış gebelikte erken dönemde bulgular normal gebelikle aynıdır. Ancak zaman ilerledikçe bulguların seyri değişir. Alt karın bölgesinde ağrılar başlar, anormal vajinal kanamalar meydana gelir, baygınlık hissi oluşur. Bu tür bulgular meydana geldiğinde tüpler yırtılmış, tansiyon düşmüş ve muhtemelen iç kanama başlamıştır. Böyle bir tabloda hastanın hayatı ciddi risk altındadır ve acil müdahale gerekmektedir.
]]> Tüp Bebekte Dış Gebelik https://www.disgebelik.gen.tr/tup-bebekte-dis-gebelik.html Mon, 03 Dec 2018 23:45:48 +0000 Tüp bebekte dış gebelik, tüp bebek tedavisi, erkekten elde edilen sperm ve kadından elde edilen yumurtanın vücut harici laboratuvar ortamında döllendirilmesi işlemi olarak tanımlanabilir. Döllenen yumurta belli oranda gel
Tüp bebekte dış gebelik, tüp bebek tedavisi, erkekten elde edilen sperm ve kadından elde edilen yumurtanın vücut harici laboratuvar ortamında döllendirilmesi işlemi olarak tanımlanabilir. Döllenen yumurta belli oranda geliştikten sonra anne rahmine transfer edilerek gebeliğin oluşması sağlanır. Doğal yollarla, bir yılı aşkın süredir düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik sağlanamamışsa tüp bebek tedavisi için çiftler doktora başvurabilir. Tüp bebek tedavisi farklı yardımcı üreme tedavilerine göre daha fazla tercih edilir. Tüp bebek tedavisi doğal yolla gerçekleşen gebeliklerde olduğu gibi tüp bebek tedavisiyle elde edilen gebeliklerde de %2-3 oranında dış gebelik gelişebilir. Bu yüzden doğal yolla oluşan gebeliklerden biraz daha fazladır. Tüp bebek tedavisine başvuran kadınlarda sorunun büyük kısmı tüplerde gerçekleşir. Bazı durumlarda tüplerde kısmen ya da tamamen tıkanıklık gelişebilir. Kısmen gelişen tıkanıklıklarda embriyo transferi sonrasında döllenen embriyo tüp içerisine geçerek burada dış gebelik oluşabilir. Tüp bebek tedavisinde kanda gebelik hormonu yeterli oranda yükselmiyorsa dış gebelik için mutlaka kontrol altında tutulur. Hormon seviyesi belirli düzeyde olsa bile ultrason ile gebelik saptanmayabilir veya dış gebelik teşhis edilebilir. Tüp bebekte dış gebelik teşhis edilmişse tedavi yöntemi genelde ameliyat olur. Ameliyat için laparoskopik cerrahi yöntemi kullanılır. Bazı hastalarda ise dış gebelik yakından takip edilerek gerileyebilir veya ilaçla tedavisi mümkün olabilir.

Tüp bebekte dış gebelik belirtileri

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi gerçekleştikten 12 gün sonra gebeliği kontrol etmek amacıyla gebelik testi yapılır. Gebelik testi yapıldığı günlerde gebelik varsa bile ultrason ile tespit edilemez. Bu durum gebelik henüz çok yeni olduğu için gayet normaldir. Gebelik testi yapıldıktan 2 hafta sonra ultrason kontrolü yapıldığında gebelik ultrason ile tespit edilebilir. 2 hafta sonra gebelik kesesi takip edilir. Bu takip dış gebelik riski için önemlidir. Beraberinde kanda gebelik testi değerleri takip edilir ve eğer değerler sonucu dış gebelik tespit edilmişse hemen tedaviye başlanır.

Tüp bebekte dış gebelik durumunda ortaya çıkan belirtilerin en önemlisi kasık ağrısıdır. Ancak tüp bebek dolayısıyla anne adayı devamlı takip altında olduğundan belirtiler yaşanmaya başlamadan teşhis konulabilir.

Tüp bebekte dış gebelik riski ne kadardır

Normal gebeliklerde dış gebelik gelişme oranı yüz gebelikte birdir. Tüp bebek tedavisinde ise bu oran bir miktar artabilir. Tüp bebekte dış gebelik gelişme olasılığı ise yüz gebelikte ikiye çıkabilir.

Tüp bebekte dış gebelik nasıl tedavi edilir

Bazı anne adaylarında yalnızca takip yeterli olurken, bazı adaylarda ilaç ya da cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Tüp bebekte dış gebelik tedavisi doğal yollarla gelişen dış gebelik tedavisi ile aynıdır.

Dış gebelik geçiren anne adaylarına tekrar tüp bebek uygulanabilir mi

Tüp bebekte dış gebelik tedavisinden sonra anne adayının birkaç ay dinlenmesi beklenerek yeni bir tedaviye başlanabilir. Dış gebelik nedeniyle uygulanan cerrahide sorunlu tüpün alınması tüp bebekte gebelik şansını olumsuz etkilemez.

Tüp bebekte dış gebelik için kimler risk altındadır
 • Tüp bebek tedavisinde tüplerinde tıkanıklık olan hastalar
 • Daha evvel pelvik enfeksiyon geçiren anne adayları
 • Daha evvel dış gebelik geçmişi olanlar risk altında olanlardır.
]]>
Dış Gebelik Operasyonu https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelik-operasyonu.html Tue, 04 Dec 2018 20:27:58 +0000 Dış Gebelik Operasyonu, Dış gebelik döllenme gerçekleştirememiş yumurtanın rahim dışında başka bir yere yerleşmesi sonucu dış gebelik durumu ortaya çıkar. Bu durum umumiyetle tüplerde olmak üzere yumurtalıklarda selvikste Dış Gebelik Operasyonu, Dış gebelik döllenme gerçekleştirememiş yumurtanın rahim dışında başka bir yere yerleşmesi sonucu dış gebelik durumu ortaya çıkar. Bu durum umumiyetle tüplerde olmak üzere yumurtalıklarda selvikste ya da karın içerisinde görülebilir. Dış gebeliğin %95 i tubalarda meydana gelmektedir. Tüplerde ise genel olarak ampulla ismi verilen bölgeden %75 kadarını alır. ikinci sıklıkta ise isetüpün istemusismi verilen bölgede yüzde %20 civarında yerleşir.

Dış Gebelik Operasyonu Nasıl Yapılır

Dış gebeliğin gerçekleşmemiş olması ile hastaya ilk olarak ilaç tedavisi önerilir. Ancak hastanın ilaç tedavisi olmasına engel vaziyetlerin olması halinde ise hastaya dış gebelik operasyonu için yöntemlerden bir tanesi seçme hakkı sunulur. Genel olarak bu durumdan kurtulmak için iki çeşit cerrahi yöntem vardır: Bu cerrahi yöntemler laparoskopik ve laparotomi ameliyatları adı altında iki başlık olarak incelenir. 

Laparoskopi mi Yoksa Açık Dış Gebelik Operasyonu mu

Hastaların ilk olarak kilolu olup olmama durumuna bakılır. Eğer hasta fazla kilolu ise ve daha önce hiçbir karın ameliyatı geçirmemiş veya karın içerisinde çok fazla kanama gözlenir ise bu hastalar için genel olarak laparoskopik yöntem tercih edilmelidir. 

İki dış gebelik operasyonu yöntemi arasında çok fazla fark bulunmamaktadır. Fakat laparoskopik yöntem de hastanın normal hayata dönüşünün kısa olması, hastanın az ağrı hissetmesi, enfeksiyon riskinin az olması fazla yara izinin oluşmaması ve kısa sürede iyileşmenin gerçekleşmesi laporoskopi yöntemini avantajlı hale getiriyor. 

Dış Gebelik OperasyonuDış gebelik operasyonu esnasında şayet dış gebelik tüpünün iç kısmında gerçekleşmemiş ise gebeliğin sonlandırılması ile birlikte tüp de bulunduğu yerden alınabilir. Bazı durumlarda ise gebeliğin tüpün içerisine yerleşmiş olması halinde gebelik tüpün içerisinde temizlenerek alınır. Ayrıca tüpe uygulanan kesim işlemi onarılır ve tüp olduğu yerde bırakılır.

Diğer bir yöntem ise pek uygun görülmez. Açık dış gebelik operasyonları genelde sezaryen ile doğum yapılır gibi kesik aynı alan üzerine atılır. Çok ender olarak da olsa bazı durumlarda kesikler göbekten aşağıya doğru atılabilir. Ameliyatın arkasından B-HCG değerleri hızlı bir şekilde düşüş gösterdiği için dış gebelik operasyonlarından sonra hastanın 1-2 gün hastanede tutulması gerekebilir.
]]>
Dış Gebelik Ameliyatı https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelik-ameliyati.html Wed, 05 Dec 2018 06:24:10 +0000 Dış Gebelik Ameliyatı, Dış gebelik birleşme gerçekleşmemiş yumurtaların rahim dışında herhangi bir yere yerleşmesiyle dış gebelik durumu gerçekleşir. Bu durum genel olarak tüplerde olmak üzere yumurtalıklarda sevikste vey Dış Gebelik Ameliyatı, Dış gebelik birleşme gerçekleşmemiş yumurtaların rahim dışında herhangi bir yere yerleşmesiyle dış gebelik durumu gerçekleşir. Bu durum genel olarak tüplerde olmak üzere yumurtalıklarda sevikste veya karın içerisinde görülür. Dış gebeliğin %95 i tubalarda meydana gelmektedir. Tüplerde ise genel olarak ampulla ismi verilen bölgede %75 i kadarını alır. İkincil sıklıkta ise isetüpün istemus ismi verilen bölgede % 20 civarında yerleşir.

Dış Gebelik Belirtileri
 • Karın ve kasık ağrısı
 • Çarpıntı 
 • Adet gecikmesi 
 • Tansiyon düşüklüğü 
 • Vajinal kanama 
 • Bulantı ve kusma 
 • Baş dönmesi ve devamında bayılma 
Dış Gebelik Ameliyatı 
Dış gebeliğin gerçekleşmemiş olması ile hastaya ilk önce ilaç tedavisi önerilir. Ancak hastanın ilaç tedavisi almasını engel olacak sorunların olması halinde hastaya ameliyat yöntemlerinden bir tanesini seçme hakkı verilir. Genel olarak bu durumdan kurtulmak için iki çeşit ameliyat yöntemleri vardır: Bu ameliyatlar laparoskopik ve laparotomi ameliyatları olmak üzere iki ana başlık altında incelenir.

Dış Gebelik AmeliyatıLaparoskopi mi yoksa açık dış gebelik ameliyat mı
Hastaların ilk önce kilo durumuna bakılır eğer hasta fazla şişman ise daha önce karın ameliyatı geçirmemiş hisse veya karın içerisinde fazla kanama gözlenir ise bu hastalar için genel olarak laparoskopik yöntemi ilk planında tercih edilir. 

İkinci ameliyatlar arasında fazla bir fark bulunmamaktadır şayet laparoskopik yönteminden hastalar ağrı hissiyatını az duyar normal hayatta çabuk dönüş yapar enfeksiyon riski daha azdır fazla yara izi oluşmaz ve kısa zaman iyileşme gerçekleşir.Bu gibi faktörler Laparoskopi avantajlı duruma getiriyor. 

Ameliyat esnasında eğer dış gebelik tüpün içerisinde gerçekleşmiş ise gebeliğin sonlandırılması ile bereber tüp de bulunduğu yerden alınır. Bazı durumlarda ise gebeliğin tüpün içerisine yerleşmiş olması halinde gebelik tüpün içende temizlenerek alınır. Ve tüpe uygulanan kesin işlemi onarılır ve tüp ise olduğu yerde bırakılır.

Diğer bir yöntem ise milking bu yöntemi ile de dış gebelik sona erdirilebilir Ama genelde çok fazla tercih edilen bir durum değildir Dış gebelik tüpün içerisinde pek fazla büyümüş olmasından dolayı tüpte parçalanma ve yırtılmalara sebep olmuş olabilir.

Böyle bir olay ile karşılaştırıldığında yapılması gereken tek şey tüpün tamamen alınması olmalıdır. Çok ender olarak görülen bu olay tüpün içerisine yerleşmiş olan dış gebeliğin yumurtalıklara dayanması veya uterusa çok yakın mesafede olması interstisyel alanında olması durumunda mecburen yapılması gereken tek şey rahim ile beraber tüpün alınması olacaktır. 

Açık ameliyat genel olarak sezaryen ile doğum yapılır gibi kesikler aynı alan üzerine atılır. Çok ender olarak da olsa bazı durumlarda kesik göbekten aşağıya doğru atılabilir. Ameliyatın ardından B-HCG değerleri hızlı bir şekilde düşüş gösterdiği için  hastanın ameliyattan sonra 1-2 gün kadar hastanede tutulması gerekebilir. 
]]>
Dış Gebelikte Kanama Nasıl Olur https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelikte-kanama-nasil-olur.html Wed, 05 Dec 2018 07:29:29 +0000 Dış gebelikte kanama nasıl olur, dış gebelik döllenen yumurta hücresinin rahim dışına genellikle de tüplere yerleşmesiyle ortaya çıkar. Belirli bir aşamaya kadar büyüyen embriyo tüplerde yırtılmaya, iç kanamaya yol açabil Dış gebelikte kanama nasıl olur, dış gebelik döllenen yumurta hücresinin rahim dışına genellikle de tüplere yerleşmesiyle ortaya çıkar. Belirli bir aşamaya kadar büyüyen embriyo tüplerde yırtılmaya, iç kanamaya yol açabilir. Bu durum erken dönemde tespit edilemezse, kadının ölümü kadar ciddi sonuçlar doğurabilir. Dış gebelikte kanama bir belirti olarak ortaya çıkabilir. Ancak her vakada belirti ortaya çıkmayabilir. Bu tür kanamalar her zamanki adet kanamalarından daha farklı olur. Sıkça kanamanın durması ve yeniden başlaması, renginin açık ya da koyu renkte olması gibi özellikleri olur. Fakat çoğu kadın bunu normal adet kanamasıyla karıştırabilir. Toplumda dış gebelik sorunu gebeliklerde % 1 oranında yaşanmaktadır. Gebeliğin ilk trimesterindeki anne ölümlerinin en bilinen nedenlerinden biri dış gebeliktir. Bu en çok fallop tüplerinde oluştuğundan, ektopik gebelik denildiğinde tubal gebelik akla gelir.

Dış gebelikte kadında adet gecikmesi, bulantı ve kusma, gebelik testinin pozitif çıkması, göğüslerde hassasiyet gibi normal gebelik belirtileri ortaya çıkar. Dış gebelik teşhisi yapılamadığında, kadında iç kanama da olur. Bu kanama kadının yaşamını yitirmesine yol açabilir. Bu yüzden dış gebelik yani ektopik gebelik çok önemli bir durumdur. Dış gebelik nadiren tüplerin dışında da gelişebilir. Özellikle yumurtalıklar, rahim ağzı daha fazla görülenler arasındadır. Ancak erken aşamada tespit edilen dış gebelik, kadına zarar vermeden tedavi edilebilir bir sorundur. Bu nedenle dış gebelik kanaması önemli bir belirti olarak kabul edilir.

Dış gebelik açısından riskli olanlar

Kadınların bir kısmı dış gebelik açısından risk taşır. Bu nedenle risk grubunda olanların yakından takip edilmesi gerekir. Bunlar arasında cinsel yaşamında çok eşli olan kadınlar, önceden iç genital organları etkilemiş ciddi genital enfeksiyon geçirmiş olanlar, doğum kontrolü için rahim içi araç yani spiral kullananlar, karın içi organlarını etkileyen apandisit ameliyatı gibi cerrahi girişim geçiren ve iç organlarında yapışıklık gelişenler, önceden dış gebelik yaşayan, tüplerden ameliyat olup, karın içi yapışıklık sorunu bulunanlar yer alır. Aynı zamanda tüplerinde hastalık bulunan, kısırlık tedavisi görenler, tüp bebek tedavisi, mikro enjeksiyon gibi yöntemler uygulanmış kadınlarda riskli kabul edilir. Dış gebelikte kadının yaşı da önemli bir rol oynar. İlerleyen yaşlarda kadının tüplerindeki hareketlilik azalır. Bu yüzden gebelik ürünü döllenmiş yumurta rahme gidemeden tüplere yerleşerek burada gelişmeye başlayabilir.

Dış Gebelikte Kanama Nasıl OlurDış gebelikte kanama nasıl olur, kanama tanı ve tedavide önemli bir basamaktır

Dış gebelik tespiti erken dönemde yapıldığında yani tüplerde yırtılma olmadan teşhis edildiğinde, henüz kanama olmadan laparoskopik yöntemle tedavi edilme olasılığı yükselir. Laparoskopik yöntem sayesinde tüpler alınmadan tüp içeriği boşaltılabilir ve dış gebelik tedavisi yapılabilir. Böylece kadının tüplerine zarar gelmez. Bu yöntem yapılamazsa, laparotomi yöntemi uygulanır. Bu yöntemde karın açılır ve dış gebelik tedavisi yapılır.

Dış gebelikte kanama fark edilir ve tanı yapılırsa, metotraksat adı verilen enjeksiyonla yapılan ilaçlı tedavi yöntemi de kullanılabilir. Koşullara göre 1-2 dozda verilen metotreksat ilacıyla cerrahiye ihtiyaç duyulmadan dış gebelik tedavi edilebilir. Ancak kanama fazlaysa, fallop tüpünde yırtılma olduysa hemen karın açılarak tedavi uygulanır. Böyle bir durumda kadının yaşamının riske girmemesi için, hızlı müdahale edilmesi gerekir.      
]]>
Dış Gebelikte Beta Hcg Değerleri https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelikte-beta-hcg-degerleri.html Thu, 06 Dec 2018 00:30:30 +0000 Dış gebelikte Beta Hcg değerleri, döllenen embriyonun rahimde yerleşmek yerine, başka yere yerleşmesine ve buradaki gelişimine dış gebelik adı verilmektedir. En fazla rahmin yanlarında bulunan fallop tüplerinde dış gebelik yerle Dış gebelikte Beta Hcg değerleri, döllenen embriyonun rahimde yerleşmek yerine, başka yere yerleşmesine ve buradaki gelişimine dış gebelik adı verilmektedir. En fazla rahmin yanlarında bulunan fallop tüplerinde dış gebelik yerleşmesi meydana gelir. Bu oran yaklaşık % 90 seviyelerindedir. Rahim ağzı ve yumurtalıklarda da nadiren dış gebelik oluşabilir. Hamileliğe bağlı anne ölümleri arasında dış gebelik en fazla rastlanan ölüm nedenidir. Çünkü gebelik ürünü rahim dışına yerleşmekte ve belirli bir aşamaya kadar büyüme gösterdiğinde annede iç kanamaya bağlı ciddi komplikasyonlar meydana gelmektedir. Buna tıpta ektopik gebelik adı verilir. Normalde gebelik yapılan kan ve idrar testleriyle tespit edilebilir. Testlerde Beta Hcg değerlerine bakılır. Kadının gebe kalması durumunda kan ve idrardaki Beta Hcg oranı her 72 saatte bir iki katına yükselmektedir. Gebeliğin 8-12 haftalarında Beta Hcg değeri en yüksek seviyelerdedir. Daha sonraki süreçlerde bu değerlerde düşme olur. Kadının gebeliğinde düşük riski olursa, her 72 saatte kanda Beta Hcg değerine bakılarak gebeliğin kontrolü yapılır. Kadında dış gebelik oluşursa, yapılan Beta Hcg ölçümünde oranlar daha düşük seviyede çıkar.

Dış gebelikte Beta Hcg değerleri  teşhis için önemlidir

Dış gebelik meydana geldiğinde kadında kanama ve kasık ağrısı belirtileri ortaya çıkar. Kasık ağrısı bazen ani şekilde başlayarak, kadının şoka girmesine yol açabilir. Bazen de künt bir ağrı hissedilebilir. Genellikle normal bir gebelik gibi kadında kusma, bulantı gibi belirtilerde ortaya çıkabilir. Bunlar kadının kendini gebe sanmasına yetecek belirtilerdir. Bu yüzden dış gebelik tanısında en önemli kriter Beta Hcg değerleridir. Dış gebeliğin oluşması en fazla tüplerdeki hareketliliğin azalmasıyla ya da tüplerdeki tıkanıklıkla ortaya çıkar. Ayrıca tüplerdeki enfeksiyonlarda en fazla görülen dış gebelik nedenleri arasındadır. İç organlarda oluşan yapışıklıklar tüp kanalında tıkanmaya ve gebelik ürününün rahme yerleşmesine engel olur. Ayrıca doğum kontrol yöntemi olarak spiral kullanan kadınlarda da gebelik şüphesi olduğunda yapılan testte Bet Hcg değeri pozitif çıkarsa mutlaka dış gebelik dikkate alınmalıdır.

Dış Gebelikte Beta Hcg DeğerleriDış gebelikte Beta Hcg değerleri kesin tanı konmasını sağlar. Normal olarak Beta Hcg değerleri ilk dönemde günde iki katına çıkmalıdır. Bu değerin hızla yükselmemesi anormal bir gelişmenin işaretidir. Rahimde gebelik kesesinin ultrason tetkikinde görünmemesi, Beta Hcg ölçümünün normal olarak artış göstermemesi, kasık ağrısının olması, lekelenme gibi kanamanın olması halinde dış gebelikten şüphe edilir.
]]>
Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelik-nasil-anlasilir.html Thu, 06 Dec 2018 20:03:22 +0000 Dış gebelik nasıl anlaşılır, dış gebelik sperm ile döllenmiş olan yumurtanın, rahim dışında bir dokuya yerleşerek, burada gelişmesidir. Meydana gelen hamileliklerin her yüz tanesinden biri dış gebelik olarak bel Dış gebelik nasıl anlaşılır, dış gebelik sperm ile döllenmiş olan yumurtanın, rahim dışında bir dokuya yerleşerek, burada gelişmesidir. Meydana gelen hamileliklerin her yüz tanesinden biri dış gebelik olarak belirlenmektedir. Döllenmiş olan yumurta en çok fallop kanallarına yani fallop tüplerine yerleşir. Bunun dışında karın içerisine, yumurtalıklara ve rahim ağzına yerleşmiş olabilir. Bu durum erken gebelik döneminde ciddi görülen komplikasyonlardandır. Dış gebelik meydana geldiğinde, embriyo kaybedilmekte ve annenin hayatı tehlikeye girmektedir. Erken tanı ve tedavi ile annenin hayatı tehlikeye girmemekte ve tüplerde hasar meydana gelmemektedir.

Dış gebelik nasıl belirti verir

Dış gebelik tüplerde hasara yol açmadan ve karın içinde kanama gelişmediğinde, fazla belirti vermeyen bir durumdur. Bazen bu belirtiler görülmeyebilir. Bu dönemde karnın alt bölgesinde ağrı, kasık bölgesinde tek taraflı ağrı, lekelenme şeklinde vajinal kanama, göğüslerde hassasiyet oluşumu ve bulantı şikayetleri görülebilir. Eğer karnın içinde kanama başladıysa, bu belirtilere alt karın bölümünde şiddetli ve bazı hallerde omuzlara vuran ağrıyla seyreden tansiyon düşmesi ve baygınlık görülebilir. Dış gebelik düşük, akut apandisit, bağırsak hastalıkları ve over torsiyonu gibi rahatsızlıklarla karıştırılabilir.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır

Dış gebeliğin tanısı nasıl yapılır

 • Teşhisin yapılabilmesi için, öncelikle gebelik testi yapılmalıdır. Bunun için idrar testinden ziyade serumda yapılan gebelik testleri tercih edilmelidir. Bu kesin netice almak için önerilir.
 • İç kanamaya neden olan bir durum varsa, kanamanın şiddetini belirlemek için tam kan sayımı yapılmalıdır.
 • Yapılan gebelik testi sonrasında genital organları inceleyebilmek için, ultrason tetkiki yapılmalıdır. Bu sayede gebelik kesesinin hangi bölgeye yerleştiği ve karında kanama olup olmadığı tespit edilecektir.

Ultrason ile tespit edilen dış gebeliklerin çoğunluğu tüplerde yerleşmiş olarak görülür. Bu durum gebelik ringi yani gebelik halkası olarak izlenir. Bu tarz dış gebeliklere tubal gebelik denmektedir. Yırtılmış olarak izlenen durumlarda, batın içerisinde kan bulunmaktadır. Hızlı ilerleyen durumlara bağlı gelişen iç kanamalar annenin hayatını riske atacağından, teşhisin hızlı yapılarak, tedaviye geçilmesi gerekir. Gerekli olan hallerde vajinadan karın boşluğuna girilerek, enjektör yardımıyla sıvı çekilip kanamanın varlığı tespit edilir. Bu yöntem kuldosentez olarak adlandırılır. Dış gebeliğin tespiti sonrasında, rahim içi değişikliklerin saptanması amacıyla kürtaj uygulanarak, rahim içinden alınan materyal patolojide incelemeye alınır. Gebelik rahimde gerçekleşmese bile rahim içerisinde kalınlaşma meydana gelmiştir. Kanama bu yüzden meydana gelmiş olabilir. Kürtajdan sonra kanamanın kesilmesi sağlanır.

]]>
Dış Gebelik Nasıl Ameliyatı https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelik-nasil-ameliyati.html Fri, 07 Dec 2018 14:18:48 +0000 Dış gebelik, döllenme gerçekleştirmiş yumurtanın, rahim dışında her hangi bir yere yerleşmesi ile dış gebelik durumu gerçekleşir. Bu durum genelde tüplerde olmak üzere, yumurtalıklarda, sevikste veya karın içerisinde Dış gebelik, döllenme gerçekleştirmiş yumurtanın, rahim dışında her hangi bir yere yerleşmesi ile dış gebelik durumu gerçekleşir. Bu durum genelde tüplerde olmak üzere, yumurtalıklarda, sevikste veya karın içerisinde görülebilir. Dış gebeliğin %95 kadarı ''tubalarda'' meydana gelir. Tüplerde ise genelde ''ampulla'' adı verilen bölgede %75 kadarını alır. İkinci sıklıkta ise ''isetüpün istmus'' adı verilen bölgede %20 civarında yerleşir.

Belirtileri;

 • Kasık ve karın ağrısı
 • Adet gecikmesi
 • Çarpıntı
 • Vajinal kanama
 • Tansiyon düşüklüğü
 • Baş dönmesi ve devamında bayılma
 • Bulantı ve kusma

Dış gebelik ameliyatı;

Dış gebeliğin gerçekleşmiş olması ile hastaya ilk önce ilaç tedavisi önerilir. Fakat hastanın ilaç tedavisi almasını engel olacak vaziyetlerinin olması halinde hastaya ameliyat yöntemlerinden bir tanesini seçme hakkı verilir. Genelde bu durumdan kurtulmak için iki çeşit ameliyat yöntemi vardır. Bu ameliyatlar ‘’laporotomi’’ ve ‘’laparoskopik’’ ameliyatlar olmak üzere iki başlık altında incelenebilir.

Dış Gebelik Nasıl Ameliyatı

 Laparoskopi mi Yoksa açık ameliyat mı

Hastaların ilk olarak kilo durumu göz önünde tutulur. Eğer hasta fazla şişman ve daha önce hiçbir karın ameliyatı geçirmemiş ise veya karın içerisinde çok fazla kanama gözleniyor ise bu hastalar için genel olarak laparoskopik yöntem tercih edilir ve ilk planda tutulur. İki ameliyat arasında pek fazla fark bulunmamaktadır. Şayet laparoskopik yöntemde hasta az ağrı hissi duyar, normal hayata dönüşü çok kısadır, enfeksiyon riski çok azdır, fazla yara izi oluşturulmaz ve kısa sürede iyileşme gerçekleştirir ve bu faktörler laporaskopiyi avantajlı kılar.

Ameliyat esnasında eğer dış gebelik, tüpün içerisinde gerçekleşmiş ise gebeliğin sonlandırılmasıyla beraber tüp de bulunduğu yerden alınabilir. Bazı durumlarda ise gebeliğin tüpün içerisinde yerleşmiş olması halinde gebelik tüpün içerisinde temizlenerek alınır ve tüpe uygulanılan kesim işlemi onarılır ve tüp olduğu yerde bırakılır. Diğer bir yöntem ise ‘’milking’’ bu yöntem ile de dış gebelik sona erdirilebilir ama genelde pek fazla tercih edilmez.

Dış gebelik tüpün içerisinde çok fazla büyümüş olmasından dolayı tüpte yırtılmalara ve parçalanmalara neden olunmuş olabilir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında yapılması gereken terk şey tüpün tamamen alınması olacaktır. Çok nadiren görülen bir olay, tüpün içerisine yerleşmiş olan dış gebeliğin yumrutalıklara dayanması veya ulterusa çok yakın mesafede olması, interstisyel alanda olması durumunda mecburen yapılması gereken tek şey rahim ile birlikte tüpün alınması olacaktır.

Açık ameliyat genelde sezaryen ile doğum yapılır gibi kesik aynı alan üzerinden atılır. Çok nadiren de olsa bazı durumlarda kesik göbekten aşağıya doğru da atılabilir. Ameliyatın arkasından B-HCG değerleri hızlı bir şekilde düşüş gösterir. Bu ameliyatın arkasından hasta 1-2 gün kadar hastane de tutulması gerekebilir.
]]>
Beta Hcg https://www.disgebelik.gen.tr/beta-hcg.html Fri, 07 Dec 2018 14:38:59 +0000 Kanda yapılan gebelik testine Beta Hcg denilir. Sperm ve yumurta hücresinin birleşmesinden sonra embriyo Beta-Hcg hormonu salgılamaya başlar. Bu test gebe olmayan bir kadında 0-5mlU/ml seviyelerinde olurken gebelikte bu sevi Kanda yapılan gebelik testine Beta Hcg denilir. Sperm ve yumurta hücresinin birleşmesinden sonra embriyo Beta-Hcg hormonu salgılamaya başlar. Bu test gebe olmayan bir kadında 0-5mlU/ml seviyelerinde olurken gebelikte bu seviye giderek yükselir. Bu test ile çok küçük bir gebelik bile tespit edilebilir. Bu hormon seviyesi takip edilerek gebeliğin seyri belirlenebilir.

Hcg; human koryonik gonodotropin hormonu gebelik hormonu olarak bilinir. Hcg alfa ve beta subünitelerinden (alt birim) meydana gelir ve glikoprotein yapısındadır. Alfa subünitesi LH,FSH,TSH hormonlarının alfa subünitelerine benzer ama beta subünitesi tektir. Bu nedenle gebelik testi olarak tek olan Beta-Hcg ölçülür. Ayrıca kısırlık tedavisinde LH hormonuna benzerliği nedeniyle yumurtlamayı tetiklemek için kullanılır.

Hcg hormonu gebeliğin başlamasıyla ilk önce gelişen embriyo tarafından, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ise gelişen plesanta içindeki hücreler tarafından üretilen bir hormondur. Kadınlar Hcg hormonunu normal şartlarda üretemezler. Embriyonun etrafında bulunan hücreler bu hormonu üretirler. Bu hormon yumurtalıktan salgılanan progesteron hormonunun salgılanmasını devam ettirerek embriyonun rahim içi duvarına yerleşmesini (implantasyonu) sağlamaktadır.

Normal siklus döneminde yumurtlamadan sonra yumurtalıklarda korpus luteum oluşur ve bundan progesteron salgılanır. Eğer gebelik oluşmazsa korpus luteum(sarı cisim) geriler progesteron düşer ve rahim iç tabakası dökülür. Gebelik geliştiğinde embriyo etrafındaki hücrelerden salgılanan Hcg hormonu korpus luteumdaki reseptörlere bağlanarak korpus luteumun küçülmesini önler. Böylece progesteron hormonunun üretiminin devam etmesine, bağlı olarak rahim duvarının kalınlaşması devam eder. Kalılaşan bölüme embriyonun yerleşimi sağlanır. Hcg hormonu korpus luteumun progesteron  salgılamasını devam ettirirken, hem plesantanın gelişimini hem de östrojen ve androjen sentezini sağlayarak embriyonun cinsiyet organlarının gelişmesini sağlar. Herhangi bir gebelikte Beta-Hcg seviyesinin 5 mlU/ml’den büyük olursa gebelik testi pozitif olarak düşünülür. Beta Hcg

Beta-Hcg kan veya idrar testi ile belirlenebilmektedir. Gebelikte Beta-Hcg seviyesi her 72 saatte bir iki katına yükselir. Hcg seviyesi gebeliğin 8. ve 12. Haftalarında en yüksek değerine ulaşırken gebeliğin geri kalan döneminde giderek azalmaktadır. Eğer gebelikte düşük riski varsa her 72 saatte bir Beta-Hcg seviyesine bakılarak gebeliğin takibi yapılır. Dış gebelik oluşması durumunda ise hormon seviyesinin düşük olduğu görülmüştür. Kısırlık tedavisi sırasında Hcg alan kadınlarda gebelik testi, Hcg uygulamasından en az iki hafta sonra yapılmalıdır. Çünkü bu süre, kısırlık tedavisinde yumurta çatlatmak için yapılan Hcg hormonunun kandan temizlenme süresidir. Gebelik testinin bu süre içinde yapılmasıyla yanlış pozitif sonuç alınmış olur.

Çoğul gebeliklerde ve mol gebelik(üzüm gebeliği) gibi durumlarda Beta-Hcg seviyesi beklenenden yüksek tespit edilebilir. Dış gebelik, embriyo gelişiminin olmadığı boş gebelik kesesi durumunda gebelik tarihinin yanlış hesaplanması durumlarında ise Beta–Hcg seviyesi hesaplanan değerden düşük görülür.

Gebeliğin ilk üç ayında Beta-Hcg hormonunun seviyesinde giderek azalma görülüyorsa embriyoda düşük olasılığı vardır. Düşük en fazla sperm ile yumurtanın birleşiminden sonra embriyonun rahim içine yerleşmesine kadarki ilk iki hafta içinde görülür.14 günden sonra embriyo yerleşimi tamamlanacağı için düşük olasılığı azalır. Düşük yapıldıktan sonra Beta-Hcg seviyesi birden düşmez. Beta-Hcg seviyesi düşükten ancak 6 hafta sonra gebe olunmayan seviyeye iner. Bu süre sonunda hala seviye düşmüyorsa rahim içerisi tam olarak boşalmamıştır. Bu da büyük olasılıkla plesanta parçası kalmış demektir. Ultrason ile rahim içi g]]> Dış Gebelik Tedavisi https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelik-tedavisi.html Sat, 08 Dec 2018 09:14:37 +0000 Tedavide izlenecek yol hastalığın tanı anındaki durumu ile ilgilidir. Eğer tüp hasar görmeden ve iç kanama meydana gelmeden tanı konulmuşsa ve erken dönemde ise hasta ameliyat edilmeden ilaç tedavisi denenebilir. Son yılla Tedavide izlenecek yol hastalığın tanı anındaki durumu ile ilgilidir. Eğer tüp hasar görmeden ve iç kanama meydana gelmeden tanı konulmuşsa ve erken dönemde ise hasta ameliyat edilmeden ilaç tedavisi denenebilir.

Son yıllarda kullanılmaya başlanan ilaç tedavileri (Methotrexate, Quinacrine) ile hastaya verilen ilaçlar tüpe yerleşmiş gebelik ürününün kanamaya yol açmadan sonlanmasını sağlamaktadır.

İlaç tedavisinde hastalar her an gelişebilecek iç kanama açısından sıkı bir takibe alınır. Seri olarak kan tahlilleri ile ß-hCG (Beta HCG) ölçümleri yapılır. Takipte ß-hCG testi düşüşü beklendiği şekilde gerçekleşmezse ikinci kür methotrexate veya cerrahi tedavi (ameliyat) düşünülebilir.

İlaç tedavisi dışında, son yıllarda vajinal yoldan dış gebelik materyalinin aspirasyonu veya gebelik kesesine toksik madde enjeksiyonu ile de tedavi mümkün olabilmektedir.

Son çalışmalarda; sonraki gebelik açısından tedavi metotlarının birbirine üstünlüğü olmadığı da bildirilmektedir.

Hastada iç kanama başlamışsa durum acildir ve ilk önce kanama şoku ile mücadele edilir. Hastaya damar yolu ile sıvı tedavisi ve kan verilerek, acil olarak ameliyata alınır. Ameliyat açık karın ameliyatı olabileceği gibi laparoskopik olarak da yapılabilir. Operasyonda gebelik materyali tüpten alınır, kanamalar durdurulur. Bazen tüpün tümden alınması gerekebilir.

Dış Gebelik Tedavisi

Laparoskopik cerrahi teknikle ise mikrocerrahi prensipleri uygulanarak tüpteki hasar giderilmeye çalışılır. Hiç doğurmamışlarda ve acil ameliyat gerekmeyenlerde "laparoskopik yaklaşım" tercih edilir.

Erken tanı konmuş hastalarda tedavi sonuçlarının daha yüz güldürücü olması nedeni ile her zaman için gebeliğin erken döneminde doktora başvurarak gebeliğin rahim içinde olup olmadığının tespit edilmesi önemlidir.]]>
Dış Gebelik Tanısı https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelik-tanisi.html Sat, 08 Dec 2018 16:29:25 +0000 ß-hCG ("Beta-HCG" olarak okunur): Serumda bakılan gebelik testidir. Teşhis için ilk önce hastada gebelik varlığının saptanması için bir gebelik testi yapılmalıdır. İdrarda yapılan testlerde hatalı sonuçlara ras ß-hCG ("Beta-HCG" olarak okunur): Serumda bakılan gebelik testidir. Teşhis için ilk önce hastada gebelik varlığının saptanması için bir gebelik testi yapılmalıdır.

İdrarda yapılan testlerde hatalı sonuçlara rastlanabildiği için serumda yapılan ß-hCG testleri tercih edilmektedir.

Hematokrit (tam kan sayımı): Dış gebelik iç kanamaya neden olmuşsa bu kanamanın şiddeti konusunda fikir vericidir.

Ultrason (vaginal ultrason): Kadın genital organlarının ayrıntılı olarak izlenebilmesine olanak sağlayan bir yöntemdir. Teşhiste ß-hCG testi ile birlikte transvajinal ultrason görüntülemesi altın standarttır.

Dış Gebelik Tanısı

Ultrasonografik olarak gebelik kesesinin nereye yerleştiği ve karın içi kanama olup olmadığı tespit edilebilir.

Dış gebelik tıbbi terminolojide ektopik gebelik, extrauterin gebelik veya ex-u olarak da bilinmektedir.

Transvajinal ultrasonda genellikle tüplerde yerleşmiş gebelik ürünü "gebelik ringi" (gebelik halkası) olarak izlenmektedir.

Dış gebelik (ektopik gebelik) en sık olarak tüplerde ortaya çıkmaktadır. Tüplerde ortaya çıkan dış gebeliğe "tubal gebelik" adı verilmektedir.

Üsttteki Resim- Transvajinal ultrasonda bir hastamızda sağ over (yumurtalık) komşuluğunda yerleşmiş 10 mm lik dış gebelik (tubal gebelik) izlenmektedir. Hastamıza acil olarak laporoskopi ile salpenjektomi (tüpün çıkarılması) ameliyatı uygulanmıştır.

Ruptüre olan (yırtılmış olan) dış gebelik durumlarında batın içinde bol miktarda kan bulunmaktadır. Hızlı ilerleyen dış gebeliğe bağlı iç kanamalar anne hayatını da riske sokmaktadır. Bu nedenle dış gebelikte hızlı tanı ve tedavi şarttır.

Kuldosentez: Gerekli görüldüğünde yapılan tanısal bir işlemdir. Vajinadan karın boşluğuna girilip enjektörle çekilerek karın içi kanamanın olup olmadığı tespit edilir.

Dilatasyon ve küretaj: Ultrasonda rahim içi gebelik olmadığı tespit edildiğinde, dış gebeliğe ait rahim içi değişiklikleri saptamak için yapılır. Kürtaj sonu alınan materyal inceleme için patolojiye gönderilir.

Dış gebelikte rahim içinde gebelik olmasa da gebeliğin hormonal etkisi ile "desidual reaksiyona bağlı (Arias Stella reaksiyonu)" rahim iç zarında (endometrium) kalınlaşma olmuştur. Bu nedenle hastanın kanaması olabilir. Yapılan kürtaj ile bu kanama da kesilmiş olur.]]>
Dış Gebelik Belirtileri https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelik-belirtileri.html Sat, 08 Dec 2018 23:26:23 +0000 Dış gebeliğin henüz tüpte hasara yol açmadığı, karın içine kanamanın olmadığı erken dönemdeki yakınmalar çok belirgin değildir. Hiç bir yakınma da olmayabilir. Bununla birlikte alt karın bölgesinde ağrı, kasıkt Dış gebeliğin henüz tüpte hasara yol açmadığı, karın içine kanamanın olmadığı erken dönemdeki yakınmalar çok belirgin değildir. Hiç bir yakınma da olmayabilir.

Bununla birlikte alt karın bölgesinde ağrı, kasıkta tek taraflı ağrı, bir adet rötarı sonrasında lekelenme tarzındaki vaginal kanamalar, göğüslerde hassasiyet ve bulantı hissi sıklıkla rastlanılan şikayetlerdir.

Dış gebelik tanısı konamadan, karın içine kanama başlamışsa bu bulgulara ilaveten; alt karın bölgesinde ani ve şiddetli bazen omuza vuran bir ağrı ile tansiyon düşmesine bağlı baygınlık hissi ortaya çıkar.

Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebelik en sıklıkla düşükler (abortus) ile karışmaktadır. Çünkü abortuslarda da adet gecikmesi sonrasında kasıklarda ağrı ve kanama şikayetleri bulunmaktadır.

Ayırıcı tanıda akut apandisit, over torsiyonu ve bir takım barsak hastalıkları gibi durumlar da düşünülmelidir.

Aşağıdaki tanı yöntemleri ile ayırt edilebilmektedir.]]>
Dış Gebelik Nedir https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelik-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 13:20:54 +0000 Dış gebelik, cinsel birliktelik ile beraber döllenen yumurtanın tüplerde var olan tıkanıklık ya da farklı sorunlar nedeniyle fallop tüpünün içinde bir yerde konumlanmasıdır. Tüplerde oluşan tıkanıklık ya da ür Dış gebelik, cinsel birliktelik ile beraber döllenen yumurtanın tüplerde var olan tıkanıklık ya da farklı sorunlar nedeniyle fallop tüpünün içinde bir yerde konumlanmasıdır. Tüplerde oluşan tıkanıklık ya da üreme sistemine ait başka sorunlardan dolayı döllenen yumurta rahme kadar ulaşamaz Ve dış gebelik oluşur. Oluşan dış gebeliğin zamanla normal gebeliğe dönüşmesi mümkün değildir. Döllenen yumurtanın fallop tüpünde konumlanması ve konumlandığı alanda gelişmesi, tüpün patlamasına ve ölüm tehlikesi olan ciddi boyutlarda kanamaya neden olabilir. Tıpkı normal gebeliklerde olduğu gibi adet gecikmesi, göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı gibi belirtilerin haricinde aşırı kanama ve ağrı dış gebelik nedeni ile oluşan şikayetler arasındadır.

Dış Gebelik Nedenleri:

Dış gebelik follop tüplerinde oluşan iltihaplar, tüplerin hasarlı olması ya da tüplerdeki şekil bozukluğu nedeni ile ortaya çıkabilir. Hormon düzensizliği ve ceninin normal dışı gelişmesi de dış gebeliğin nedenlerindendir. Bazı vakalarda ise dış gebeliğe neden olabilecek herhangi bir faktör tespit edilemeyebilir.

Fallop Tüplerini Olumsuz Etkileyen Cerrahiler: Daha evvel üreme sistemi ve karın ile alakalı cerrahi işlem geçiren kişiler, Tüp açma ya da bağlama operasyonları geçirenler dış gebelik ihtimali yüksek olanlardır. Tüpleri cerrahi operasyon ile bağlanan bir kişinin gebe kalması neredeyse imkansızdır. Ancak bu vakalarda gebelik nadir olarak oluşsa oluşan gebeliğin dış gebelik olma ihtimali yüksektir.  Apandisti patlayan ve daha sonra ameliyat gerçekleşen kişilerin de tüp ve çevresinde yapışıklık oluşabilir ve dış gebelik ihtimaline oluşabilir.

Dış Gebelik Nedir

Fallop Tüpünde Enfeksiyon: Fallop tüplerinde iltihaplanma olması ve gerekli tedavinin yapılmaması tüplerin tamamen ya da kısmen tıkanmasına yol açabilir. Oluşan iltihaplanmalar tüplerde ve karın içinde başka alanlarda yapışıklığa neden olur ve bu durumda dış gebelik gelişme olasılığı artar.

Pelvik Enfeksiyon: Pelvik enfeksiyon rahim, yumurtalıklar, bağırsak ve mesaneye ait enfeksiyonlardır. Daha çok cinsel birliktelik anında bulaşır ve üst üreme sisteminde oluşur. Bazı vakalarda oluşan enfeksiyon herhangi bir şikayete neden olmaz ve bu gibi durumlarda dış gebelik olasılığı artar.

Daha Önce Gerçekleşen Dış Gebelik Hikayesi: Daha önce dış gebelik ile karşı karşıya kalan anne adaylarının tekrar dış gebelik ile karşılaşması mümkündür. Fakat tekrar yaşanacak dış gebelik oranı çok yüksek değildir. Önceden yaşanan dış gebelikten sonra tekrar dış gebelik gelişme olasılığı %1 - 10 kadardır.

Kısırlık Tedavileri: Kısırlık problemleri daha çok hasarlı tüplerden dolayı gerçekleşir ve Kısırlık tedavisi anında gebe kalındığında, oluşan gebeliğin dış gebelikle sonuçlanması mümkündür. Kısırlık tedavilerinde döllenen yumurta sayısı çoğaltıldığı için dış gebelik açığa çıkabilir.

Doğumsal Faktörler: Üreme sisteminde doğuştan kaynaklanan bozukluklar sonucu dış gebelik olasılığı artabilir.

Anne Yaşı: Yaşı 35 ve daha üzeri olan anne adaylarında, dış gebelik riski artış göstermektedir. Anne adayının yaşı ilerledikçe Tüpler görevlerini tam olarak yerine getiremeyebilir ya da tüplerde farklılıklar oluşabilir. Bu gibi olasılıklarda dış gebelik gelişme riski artabilir.

]]>
Dış Gebelik https://www.disgebelik.gen.tr/dis-gebelik.html Mon, 10 Dec 2018 02:09:02 +0000 Tıbbi literatürde dış gebelik "ektopik gebelik" veya "extrauterin gebelik (ex-u)" olarak da geçer. Dış gebelik tanım olarak, sperm hücresi ile döllenmiş yumurtanın rahim dışında başka bir dokuya yerleştikten sonra o b Tıbbi literatürde dış gebelik "ektopik gebelik" veya "extrauterin gebelik (ex-u)" olarak da geçer.

Dış gebelik tanım olarak, sperm hücresi ile döllenmiş yumurtanın rahim dışında başka bir dokuya yerleştikten sonra o bölgede gelişmesidir.

Dış gebeliğin en çok yerleştiği yer ise bir kadının fallop kanalları veya diğer ismiyle fallop tüpleridir.

Dış gebelikler tüpler haricinde; yumurtalıkta (ovarian gebelik), karın içerisinde (abdominal gebelik), rahim ağzında (servikal gebelik) da olabilmektedir.

Ayrıca rahim içerisinde normal bir gebelikle birlikte dış gebelik görülmesine "heterotopik gebelik" denir. Bu durum ortalama 30000 de 1 görülür.

Dış gebelik erken gebelik döneminde jinekolog doktorlar tarafından görülen ciddi gebelik komplikasyonlardan biridir. Oluşan gebelik dış gebelikse embriyo kesin olarak kaybedilmekte ve anne hayatı da ciddi olarak tehlike altında kalmaktadır.

Dış gebeliğe bağlı anne ölümleri, çok kısa süre öncelerine kadar gebeliğe bağlı anne ölümleri arasında birinci sıradaydı.

Günümüzdeki erken tanı yöntemleri ve tedavi seçeneklerindeki gelişmeler sayesinde hastalık erken dönemde, anne hayatını tehlikeye sokmadan tanınabilmekte; hatta annenin tüpünde hasar meydana gelmeden tedavi edilebilmektedir.

Dış gebelik genellikle yumurtanın tüpler aracılığı ile rahime transferi sırasında oluşan bir problemden kaynaklanmaktadır.

Kadın her adet döneminde yumurtalıklarından yumurta atar ve bu yumurta spermle karşılaşırsa birleşir ve tüpler aracılığı ile rahime doğru ilerler. Bu nedenle "tüm gebelikler tüplerde başlar", ancak belli bir süre sonunda (6-7 günde) cenin bir yandan bölünerek diğer yandan tüplerin fizyolojik kasılma hareketleri ile rahim içine doğru yolculuğunu tamamlar ve oraya yuvalanır. Bu şekilde rahim içinde bir gebelik başlamış olur.

Tüp içerisindeki kanalda oluşan herhangi bir yapışıklığa bağlı mekanik bir problem veya tüplerinin fizyolojik olarak daha az hareketlerine bağlı bir durum varsa yumurtanın rahime doğru ilerlemesi engellenmektedir.

Tüplerdeki mekanik darlıklar, erkekten gelen spermin geçişine izin verirken yumurtanın geçişini engeller. Böylelikle tüpte döllenen yumurta rahime doğru ilerleyemez ve darlık bölgesine yerleşerek tüplerde büyümeye başlar (Tubal gebelik).

Eğer problem teşhis edilemezse belli bir süre sonunda bu gebelik tüpü bombeleştirip yırtılmasına sebep olarak iç kanama ile kadının ölmesine neden olabilir.]]>